Om oss

Vi är en kommunikationsbyrå med expertis inom mat, dryck och värdskap. Genom kreativa och strategiska lösningar lyfter vi våra kunders kommunikation. Vi är ett engagerat och tight team av specialister inom kommunikation och marknadsföring som arbetar nära våra kunder. Vi har ett fullserviceerbjudande som innebär att vi erbjuder våra kunder allt från social media management, contentproduktion och PR-arbete till produktion av POS-material.

Nom Agency grundades av ledningen och medarbetarna på den digitala kommunikationsbyrån Pronto som under många år arbetat med mat och dryck. Hösten 2019 valde vi att lägga ned Pronto och tillsammans starta Nom Agency för att tydliggöra och utveckla vårt erbjudande inom mat, dryck och värdskap.

Medarbetare

Degmo Daar

Operativ projektledare

degmo@nomagency.se

+46 70-888 84 09

Jakob Edman

VD & senior projektledare

jakob@nomagency.se

+46 73-515 33 73

Elvira Eriksson

VD & creative director

elvira@nomagency.se

+46 73-546 93 75

Eric Smedlund

Art director

eric@nomagency.se

+46 72-538 32 25

Martin Hjelte

Produktionsledare

martin@nomagency.se

+46 73-200 44 99

Gabriella Lönnroos

Senior projektledare

gabriella@nomagency.se

+46 70-742 58 60

Adam Andersson

Produktionsledare

adam@nomagency.se

+46 70-815 01 67

Gabriel Sundqvist

Senior rådgivare

gabriel@nomagency.se

+46 70-723 01 04

Vad vi erbjuder

För att hjälpa våra kunder på bästa sätt tar vi ett helhetsgrepp kring deras kommunikation. Därför har vi experter och tjänster inom alla delar av kommunikationsarbetet.

  • Strategiutveckling
  • Konceptutveckling
  • PR
  • Innehållsproduktion
  • Community management
  • Digital design
  • Utveckling
  • Influenceraktivering
  • Eventproduktion
  • POS- och printmaterial
  • Agentur för profiler inom mat, dryck & värdskap

Våra lokaler

För ungefär 60 år sedan låg det en mjölkbutik i våra lokaler. Därför känns det extra bra att arbetet med mat och dryck fortsätter på Katarina Bangata 48. Istället för mjölkbutik så har vi byggt en bistro och bar där vi gärna håller event både för våra kunder, vänner och partners. Vår dörr står alltid öppen och du är varmt välkommen förbi på en kaffe, eller en GT för den delen.